Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Balkanlarda yer alması ile bilinen Bulgaristan 2016 verilerine göre 7,128 milyon nüfusa sahip olan ülkelerden biridir. Türkiye’nin güneydoğu komşusu olduğu Bulgaristan gelişmekte olan ülkeler arasında yerini almaktadır. Tarihi açıdan oldukça önemli sayılan bu ülkenin doğal güzellikleri ve kültürel değerleri de pek çok yerli ve yabancı turisti bu ülkeye çekmektedir. Parlamenter demokrasi ile yönetilen Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Özellikle öğrenciler açısından sıkça tercih edilen bir ülke olan Bulgaristan yıl içerisinde eğitim ya da kültürel faaliyetler açısından kişilerin uğrak yerlerinden olmaktadır. Tarihi araştırmalarda bulunmak, eğitim almak ya da Bulgaristan’da yaşamak isteyenlerin Bulgaristan vatandaşlık vizesi alması gerekir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bulgaristan Türkiye ile komşu ülkelerden biri olmasının yanında Türkiye’ye en çok göç veren ülkelerin de başında gelmektedir. Türk vatandaşlarının Bulgaristan vatandaşı olması için Bulgaristan’da aile bireylerinin olması ya da Bulgaristan’a göç etmesi gerekir. Ancak bu nedenlerin dışında Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen kişilere de belirli şartları taşımaları halinde Bulgaristan devleti tarafından vatandaşlık verilebilmektedir.

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri yapacak olan kişilerin öncelikle Bulgaristan temsilciliklerine giderek burada gerekli şartların neler olduğu ile ilgili olarak bilgi alması gerekir. Bulgaristan’dan vatandaşlık almak isteyen kişilerin bu ülkenin vatandaşı olmaya hak kazanması için şu şartlardan birini taşıması lazımdır:

 1. Evlilik yolu ile Bulgaristan’da vatandaş olma
 2. Türkiye doğumlu olarak Bulgaristan vatandaşlığı alma
 3. Bulgaristan’da 5 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde yaşamış olmak
 4. 51, 78, 89 göçmeni olarak Bulgaristan vatandaşlığı alma
 5. Yatırımcı olarak bu ülkede bulunmak

Yukarıdaki şartlardan birini bulunduran kişinin gerekli belgeleri hazırlayarak Bulgaristan temsilciliklerine belgeleri ile başvuruda bulunması gerekecektir. Ayrıca Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyen kişilerde şu şartlarında bulunması gerekir:

 • Bulgaristan’da 5 yıl boyunca süresiz oturma izninin olması
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin hüküm giymemiş olması
 • Çifte vatandaşlık hakkından yararlanmak isteyen kişilerin Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış Bulgarca bildiğine dair belgesinin olması
 • Bazı başvurularda bakanlık onaylı Bulgarca dili öğrendiğine dair belgenin yanında Bulgar hükümeti tarafından yapılacak sözlü ve yazılı mülakatları geçmiş olmak
 • Bulgaristan’da kendini geçindirecek bir işe sahip olmak
 • 18 yaş altındaki başvurularda ebeveynlerin onaylaması
 • Başvuru sürecinde istenen belgelerin hangi başvuru olursa olsun kanıtlanabilir olması
 • Evlilik gerekçesi ile Bulgar vatandaşı olmak isteyenlerin Bulgaristan’dan D vizesi alarak bu durumu Bulgar yabancı şube başkanlığına bildirmesi.

Bulgaristan vatandaşlık başvurusu sonuçları 3,6 ya da 12 ay gibi süreler içerisinde açıklanarak kişilere bildirilmektedir. Başvuruların kabul süresi yapılan başvurunun çeşidine ve kişilerin sunmuş olduğu belgelerin araştırılmasına göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan vatandaşlığı için hafta içi sabah 09:00 ile akşam 17:00’a kadar başvurular yapılabilmektedir. Evrakların eksikliği ve ya bilgilerin yanlış olması durumunda başvurular iptal edilebilir.

Kategori: Haber

Benzer Konular

1 Ocak’tan İtibaren Asgari Ücret 510 Leva Olacak

1 Ocak’tan İtibaren Asgari Ücret 510 Leva Olacak

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari işçi ücreti 510 leva olacak. Hükümet, önümüzdeki yıl asgari...

Türkiye, Bulgaristan’dan tonu 50 dolardan saman alıyor

Türkiye, Bulgaristan’dan tonu 50 dolardan saman alıyor

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, dolara endeksli girdi maliyetlerinin Türk hayvancılığının en büyük...

Soydaş Kız Damla 7 Yaşında Cinayete Kurban Gitti

Soydaş Kız Damla 7 Yaşında Cinayete Kurban Gitti

Dün sabah 7 yaşındaki bir kız, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında yaşadığı apartman dairesinde annesi tarafından ölü...

13 yaşında Bulgaristan’dan geldi Yılın Kadın Girişimcisi oldu

13 yaşında Bulgaristan’dan geldi Yılın Kadın Girişimcisi oldu

SEVGINAR BAŞTEKIN, BULGARISTAN GÖÇMENI BIR AILENIN KIZI. BAŞARILI BIR ÖĞRENCILIK HAYATINDAN SONRA KIMYAGER OLDU. KADINLARIN...

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak bilinen ve yeşil doğasının yanında kültürel mirası ile de dikkat...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı