Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balkan yarım adası üzerinde yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen Bulgaristan aynı zamanda Avrupa devletleri içerisinde en büyük on altıncı devlet olarak biliniyor. Yaşam şartlarının rahat olması ve eğitim alanında adını duyurması ile yurt dışından pek çok göç alan bu ülke tarihi yapısı itibariyle de çoğu zaman göç almış ve göç vermiş ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Farklı milletlerden pek çok kişinin eğitim almak amacıyla tercih ettiği ülkelerden olan Bulgaristan farklı etnik ve dini gruplarında yer aldığı bir ülke olma profilini de korumaktadır. Bulgaristan’da eğitim almak ya da bu ülkede turistik geziler yapmak istediğinizde Bulgaristan vize başvurusu yapmak gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurusunda Neler Gerekir?

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında yerini almıştır. Bu nedenle Bulgaristan’a sadece hava yoluyla bile giderek aktarma yapacak olan kişilerin bile vize başvurusunda bulunması gerekir. Bulgaristan’a 90 günü aşmayacak kadar ziyarette bulunmak isteyen kişilerin şu pasaportlara sahip olması gerekir:

  • Yeşil Hususi Pasaport
  • Siyah Diplomatik Pasaport
  • Gri Hizmet Pasaportu

Yukarıdaki pasaportlara sahip olan kişiler 90 gün boyunca Bulgaristan sınırları içerisinde vizesiz bir şekilde bulunabilirler. Ancak bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur.  Bulgaristan vizesi almak isteyen kişilerin gerekli belgeleri hazırlayarak Bulgaristan Başkonsolosluklarına götürmeleri ve başvuruda bulunmaları gerekir. Bulgaristan vize başvurusu seyahatten 30 gün öncesinde yapılmalıdır. Ancak D tipi vize alınacaksa vize sonuçları 45 günün üzerinde sonuçlanabilmektedir.

Bulgaristan vizeleri farklı farklı olduğundan dolayı kişilerin Bulgaristan’a gidiş nedenlerine göre başvuru belgelerini hazırlamaları gerekir.

  1. Evlilik Vizesi
  2. Bulgaristan Transit Vizesi
  3. D (Oturum) Vizesi
  4. Ziyaret Amaçlı Bulgaristan Vizesi
  5. Turistik Vize

Vize çeşitlerinin her birinin farklı farklı evrakları bulunmaktadır. Kişiler hangi amaçla vize alacaklarına karar verdikten sonra belgelerini hazırlayarak sunmalıdır. Eksik bilgiler ve evraklar nedeniyle vize başvurusu onaylanmayabilir ya da belge eksiklerinin tamamlanması istenebilir. Genellikle Bulgaristan vizesi 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İş yoğunluğuna göre vize onay işlemleri uzayabilir. Bu uzama da hesaba katılarak seyahat tarihinden bir ay önce işlemlere başlanmalıdır.

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bulgaristan’da  Evlerini Bıraktılar Ama…

Bulgaristan’da Evlerini Bıraktılar Ama…

Bulgaristan’dan göç ederek 1926’dan sonra Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyüne yerleşenlerin, o dönem yanlarında...

Bulgaristan’da Otomobillerden Alınan Vergiler Değişiyor

Bulgaristan’da Otomobillerden Alınan Vergiler Değişiyor

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov,”Otomobillerden alınan çevre temizlik vergisi...

Bulgaristan’da Emekli Maaşları Artıyor

Bulgaristan’da Emekli Maaşları Artıyor

Maliye Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan 2019-2021 Dönemi Orta Vadeli Mali Plan Taslağı’na göre 1 Temmuz...

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan Hükümeti, Vize alma kolaylığını ortadan kaldırdı. Bundan sonra uzun...

Bulgaristan Sınır Kapıları Geçici Kapanıyor

Bulgaristan Sınır Kapıları Geçici Kapanıyor

Bulgaristan Maliye Bakanlığı Gümrükler Ajansı tarafından yapılan duyuruya göre, 8 Nisan 2018 Pazar günü saat...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı