Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balkan yarım adası üzerinde yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen Bulgaristan aynı zamanda Avrupa devletleri içerisinde en büyük on altıncı devlet olarak biliniyor. Yaşam şartlarının rahat olması ve eğitim alanında adını duyurması ile yurt dışından pek çok göç alan bu ülke tarihi yapısı itibariyle de çoğu zaman göç almış ve göç vermiş ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Farklı milletlerden pek çok kişinin eğitim almak amacıyla tercih ettiği ülkelerden olan Bulgaristan farklı etnik ve dini gruplarında yer aldığı bir ülke olma profilini de korumaktadır. Bulgaristan’da eğitim almak ya da bu ülkede turistik geziler yapmak istediğinizde Bulgaristan vize başvurusu yapmak gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurusunda Neler Gerekir?

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında yerini almıştır. Bu nedenle Bulgaristan’a sadece hava yoluyla bile giderek aktarma yapacak olan kişilerin bile vize başvurusunda bulunması gerekir. Bulgaristan’a 90 günü aşmayacak kadar ziyarette bulunmak isteyen kişilerin şu pasaportlara sahip olması gerekir:

  • Yeşil Hususi Pasaport
  • Siyah Diplomatik Pasaport
  • Gri Hizmet Pasaportu

Yukarıdaki pasaportlara sahip olan kişiler 90 gün boyunca Bulgaristan sınırları içerisinde vizesiz bir şekilde bulunabilirler. Ancak bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur.  Bulgaristan vizesi almak isteyen kişilerin gerekli belgeleri hazırlayarak Bulgaristan Başkonsolosluklarına götürmeleri ve başvuruda bulunmaları gerekir. Bulgaristan vize başvurusu seyahatten 30 gün öncesinde yapılmalıdır. Ancak D tipi vize alınacaksa vize sonuçları 45 günün üzerinde sonuçlanabilmektedir.

Bulgaristan vizeleri farklı farklı olduğundan dolayı kişilerin Bulgaristan’a gidiş nedenlerine göre başvuru belgelerini hazırlamaları gerekir.

  1. Evlilik Vizesi
  2. Bulgaristan Transit Vizesi
  3. D (Oturum) Vizesi
  4. Ziyaret Amaçlı Bulgaristan Vizesi
  5. Turistik Vize

Vize çeşitlerinin her birinin farklı farklı evrakları bulunmaktadır. Kişiler hangi amaçla vize alacaklarına karar verdikten sonra belgelerini hazırlayarak sunmalıdır. Eksik bilgiler ve evraklar nedeniyle vize başvurusu onaylanmayabilir ya da belge eksiklerinin tamamlanması istenebilir. Genellikle Bulgaristan vizesi 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İş yoğunluğuna göre vize onay işlemleri uzayabilir. Bu uzama da hesaba katılarak seyahat tarihinden bir ay önce işlemlere başlanmalıdır.

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Balkanlarda yer alması ile bilinen Bulgaristan 2016 verilerine göre 7,128 milyon nüfusa sahip olan ülkelerden...

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak bilinen ve yeşil doğasının yanında kültürel mirası ile de dikkat...

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Sosyal güvenlik hizmetlerine yönelik olan ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 2018 yılına ilişkin bütçe...

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaportlar ülkeler arası yolculuk yapılırken kişilerin kimlikleri yerine geçen ve yetkililer tarafından hazırlanan belgedir. Yurt...

Pasaport ve Vize Ücretleri Güncel 2018

Pasaport ve Vize Ücretleri Güncel 2018

Pasaport yurt dışında sizi temsil edecek olan kimlik kartına verilen isimdir. Vize ise gidilecek ülkenin...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı