Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan’da Devlet Desteği Artıyor

Evinden uzak yerde çalışmaya başlayana 200 leva devlet desteği verilecek.

Bugün hükümet tarafından onaylanan İstihdam Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğine göre mevcut adresinden 50 km’den fazla mesafede bulunan işyerlerinde çalışmaya başlayan işsiz kişilere kira, kreş, anaokulu ve internet ücretlerini karşılamaları üzere devlet desteği verilecek.

Bu yardımı alabilmeleri için işsizlerin iş sözleşmesi imzalamış olması, İş Büroları tarafından yeni işyerine yönlendirilmiş olması ve mevcut veya daimi ikamet adreslerini iş buldukları yerleşim yeri adresiyle değiştirmiş olması şarttır.

Kira masraflarını karşılamaları için destek ancak çalışacakları yerleşim yerinde mülk sahibi olmayan kişilere verilecek. Devlet desteği bir yıl boyunca ödenecek. Bu tür işçilere yapılacak yardım miktarı her yıl Ulusal İstihdam Eylem Planı doğrultusunda belirlenecek. 2017 yılında evinden 50 km’den fazla uzakta çalışmaya başlayan işsizlere bir yıl boyunca her ay 200 leva destek verilmesi öngörülüyor. Destek ödemeleri masraf yapıldığını gösteren belgeler üzerine yapılacak.

Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğinde yapılan başka bir değişiklikle il istihdam komisyonlarının bölgede işverenlerin duydukları işgücü gereksinimlerine ilişkin araştırmalarla ilgili prosedür düzenlendi. Bu tür araştırmalar yılda iki kere yapılacak. Edinilen bilgiler istihdamla ilgili arabuluculuk faaliyetinin iyileştirilmesi için kullanılacak. Bundan başka bu bilgiler öğretim programları planlanması ve istihdamın teşvik edilmesine yönelik tedbirler gerçekleştirilmesinde devletle iş dünyası arasındaki etkileşim sürecinin iyileştirilmesi için kullanılacak.

Arabuluculuk hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için iş arayan kişilerin hangi iş bürosuna kayıtlı olup olmadığı fark etmeksizin bu tür hizmetlerden faydalanabilmeleri öngörülüyor.

İş arayan kişilerin kayıtlı oldukları İş Bürosuna bildirmeksizin adreslerini değiştirmeleri halinde kaydının bürodan silinmesi cezası iptal edilecek.

Daha fazla kişinin günlük yaptığı işyerlerine ulaşım ve geri dönüş masrafları veya işe başlamak üzere işverenle görüşmek için yaptığı ulaşım masrafları devlet tarafından karşılanacak. Değişikliklere göre 6 aydan az süre için iş sözleşmesi yapan kişilerin de ulaşım giderleri ödenecek.

Uzun süre işsiz kalan kişilerle işgücü piyasasına entegrasyonu önündeki engelleri aşmak amacıyla belli hizmetleri kullanma önerileri içeren istihdam sürecine entegrasyon sözleşmesi imzalanacak.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19943

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Balkanlarda yer alması ile bilinen Bulgaristan 2016 verilerine göre 7,128 milyon nüfusa sahip olan ülkelerden...

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak bilinen ve yeşil doğasının yanında kültürel mirası ile de dikkat...

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Sosyal güvenlik hizmetlerine yönelik olan ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 2018 yılına ilişkin bütçe...

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaportlar ülkeler arası yolculuk yapılırken kişilerin kimlikleri yerine geçen ve yetkililer tarafından hazırlanan belgedir. Yurt...

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balkan yarım adası üzerinde yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen Bulgaristan aynı zamanda Avrupa...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı