Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan’da Devlet Desteği Artıyor

Evinden uzak yerde çalışmaya başlayana 200 leva devlet desteği verilecek.

Bugün hükümet tarafından onaylanan İstihdam Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğine göre mevcut adresinden 50 km’den fazla mesafede bulunan işyerlerinde çalışmaya başlayan işsiz kişilere kira, kreş, anaokulu ve internet ücretlerini karşılamaları üzere devlet desteği verilecek.

Bu yardımı alabilmeleri için işsizlerin iş sözleşmesi imzalamış olması, İş Büroları tarafından yeni işyerine yönlendirilmiş olması ve mevcut veya daimi ikamet adreslerini iş buldukları yerleşim yeri adresiyle değiştirmiş olması şarttır.

Kira masraflarını karşılamaları için destek ancak çalışacakları yerleşim yerinde mülk sahibi olmayan kişilere verilecek. Devlet desteği bir yıl boyunca ödenecek. Bu tür işçilere yapılacak yardım miktarı her yıl Ulusal İstihdam Eylem Planı doğrultusunda belirlenecek. 2017 yılında evinden 50 km’den fazla uzakta çalışmaya başlayan işsizlere bir yıl boyunca her ay 200 leva destek verilmesi öngörülüyor. Destek ödemeleri masraf yapıldığını gösteren belgeler üzerine yapılacak.

Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğinde yapılan başka bir değişiklikle il istihdam komisyonlarının bölgede işverenlerin duydukları işgücü gereksinimlerine ilişkin araştırmalarla ilgili prosedür düzenlendi. Bu tür araştırmalar yılda iki kere yapılacak. Edinilen bilgiler istihdamla ilgili arabuluculuk faaliyetinin iyileştirilmesi için kullanılacak. Bundan başka bu bilgiler öğretim programları planlanması ve istihdamın teşvik edilmesine yönelik tedbirler gerçekleştirilmesinde devletle iş dünyası arasındaki etkileşim sürecinin iyileştirilmesi için kullanılacak.

Arabuluculuk hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için iş arayan kişilerin hangi iş bürosuna kayıtlı olup olmadığı fark etmeksizin bu tür hizmetlerden faydalanabilmeleri öngörülüyor.

İş arayan kişilerin kayıtlı oldukları İş Bürosuna bildirmeksizin adreslerini değiştirmeleri halinde kaydının bürodan silinmesi cezası iptal edilecek.

Daha fazla kişinin günlük yaptığı işyerlerine ulaşım ve geri dönüş masrafları veya işe başlamak üzere işverenle görüşmek için yaptığı ulaşım masrafları devlet tarafından karşılanacak. Değişikliklere göre 6 aydan az süre için iş sözleşmesi yapan kişilerin de ulaşım giderleri ödenecek.

Uzun süre işsiz kalan kişilerle işgücü piyasasına entegrasyonu önündeki engelleri aşmak amacıyla belli hizmetleri kullanma önerileri içeren istihdam sürecine entegrasyon sözleşmesi imzalanacak.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19943

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bakanlıktan Yabancı Plaka Kararı

Bakanlıktan Yabancı Plaka Kararı

Yabancı plakalı araçlara verilen trafik idari para cezalarının tahsiline ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İçişleri...

1 Ocak’tan İtibaren Asgari Ücret 510 Leva Olacak

1 Ocak’tan İtibaren Asgari Ücret 510 Leva Olacak

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari işçi ücreti 510 leva olacak. Hükümet, önümüzdeki yıl asgari...

Türkiye, Bulgaristan’dan tonu 50 dolardan saman alıyor

Türkiye, Bulgaristan’dan tonu 50 dolardan saman alıyor

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, dolara endeksli girdi maliyetlerinin Türk hayvancılığının en büyük...

Soydaş Kız Damla 7 Yaşında Cinayete Kurban Gitti

Soydaş Kız Damla 7 Yaşında Cinayete Kurban Gitti

Dün sabah 7 yaşındaki bir kız, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında yaşadığı apartman dairesinde annesi tarafından ölü...

13 yaşında Bulgaristan’dan geldi Yılın Kadın Girişimcisi oldu

13 yaşında Bulgaristan’dan geldi Yılın Kadın Girişimcisi oldu

SEVGINAR BAŞTEKIN, BULGARISTAN GÖÇMENI BIR AILENIN KIZI. BAŞARILI BIR ÖĞRENCILIK HAYATINDAN SONRA KIMYAGER OLDU. KADINLARIN...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı