Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araba Getirmek 2016

Uzun yıllardır süre gelen bir tartışma bu. Ben çifte vatandaşım Bulgaristan’dan araba getirsem burada da kullanırım gibi cümleleri hep duymuşsunuzdur göçmenler tarafından. Ha getirenler var mı? Var tabi. Yolu yordamına uydurup bir şekilde ülkeye sokuyorlar. Uzun yıllarda Türkiye’de kalıyor tabi. Ama işin garip tarafı bu arabaları tekrar Bulgaristan’a götürdüklerinde tekrar geri nasıl getiriyorlar 🙂 En önemli sorun’da bu aslında. Herkesin merak ettiği bir konu bu. Bulgaristan’dan Türkiye’ye araba getirmek konusu.

Son yıllarda bakıyoruz her yerde sıkça karşılaştığımız bir soru ; “Bulgaristan’dan ülkemize nasıl otomobil getirilir?” Cevap niteliğinde bir yazı hazırlamak istedik sizlere. Bu konu ile alakalı bir çok yazı var ancak sizleri bilgilendirmek amacıyla Bulgaristan’dan nasıl araç getirileceğine dair spesifik soruların olması nedeniyle biz genel olarak açıklamak istedik.

Soru tamami ile geçtiğimiz yıl 2015’in Ekim ayında değişen gümrük kanunları ile alakalı. Yurt dışından getirtilen araçların yurt içinde kalma süresini 6 aydan 24 aya çıkaran bu kanun ülkemizde fahiş fiyatlarla satılan araçları almak istemeyen vatandaşların yurt dışına yönelmesine sebep oldu. Hal böyle olunca ilk yöneldikleri ülke ise Bulgaristan. Özellikle ikinci el araçların buradaki muadillerine kıyasla 3’te 1’i fiyata satılması nedeniyle alıcıların oldukça ilgisini çekiyor.

Prosedür Nasıl İşliyor?

Genel bir algı var halkımızda aslında. Hemen 2 sene çıkmış gidip alalım Bulgaristan’dan araba ne olacak ki gibi cümleler kuruluyor ve hataya düşüyor malesef insanımız. Çünkü Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi. Türkiye her ne kadar AB üyesi olmasa da gümrük birliğine üye olması bazı malların alımında gümrüksüz dolaşıma sokması anlamında yardımcı oluyor. Fakat otomobil tabii ki bu kategoriye girmemekte. Zaten burada temel husus Türkiye’nin gümrük mevzuatından ziyade Bulgaristan’ın kanunları. Siz Türk vatandaşı olarak Bulgaristan’a vize alıp gittiğiniz için orada herhangi bir taşınamaz mal almanız mümkün olmamakta birlikte size Bulgaristan’da araç satımı yapılmamakta. Tıpkı ev alıp yerleşemeyeceğiniz gibi. Ancak çifte vatandaşsanız tabii ki araç alıp getirme hakkınız var.

Bulgaristan’dan Araba Almak

Bulgaristan’dan otomobil getirmenin tek bir yöntemi bulunuyor. Bu yöntem güvenli olmamakla beraber kesinlikle önerdiğimiz bir durum da değil aslında. Vekaleten araç getirmeniz her zaman mümkün. Yani Bulgaristan’da yaşayan, ikamet eden herhangi bir tanıdık, aracı mevcutsa vekalet vermesi üzerine aracı Türkiye’ye getirebilirsiniz. Aman hemen heyecanlanmayın! Aracı Türkiye’de sizden başka kimse kullanamaz ve satma yetkiniz kesinlikle olmaz. Dolayısıyla araç aslında size ait olmaz da diyebiliriz. Türk polislerinin bu konuda biraz da açığı var gibi aslında. Yabancı plakalı araçlara pek fazla önem vermemekteler.

Bu anlamda aracılara da çok dikkat edilmeli. Dolandırılma ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Vekaleten haricinde alamama nedenlerinizin başında şu sebep gelmekte: Hangi ülkede otomobil alırsanız alın, ilgili araca o ülkede plaka tescili yapılması kanuni bir zorunluluk. Siz oturma, yaşama hakkınız olmayan bir yerde cep telefonu alır gibi araba alamazsınız çünkü o aracın trafik işlemlerinde sizden düzinelerce ikamet vb. belgeler istenecektir. Türkiye’de araç tescili yapan kişiler bu prosedürü iyi bilir.

Bulgaristan’dan Emekliyim Araba Alabilir miyim?

En önemli sorunlardan bir taneside bu. Bulgaristan’dan emekli bir vatandaşın 24 ay arabayı Türkiye’de tutma hakkı bulunuyor. Ancak mevzuat şöyle diyor. Aracı alacak kişi yani kimin üstüne ise araç geriye dönük 1 yıl içerisinde 180 gün boyunca Bulgaristan’da kalmış olmalı. Eğer araç getirmek istiyorsanız birinin üstüne yada emekli iseniz geriye dönük 1 (bir) sene içerisinde 180 gün Bulgaristan’da ikamet etmeniz gerekmekte.

Bulgaristan’dan Araba Getirmek 2017

Bulgaristandan araba getirmek isteyen kişilerin mutlaka gümrükte sorgulatması gerekiyor. Yoksa büyük problemler ile karşılaşabilirsiniz. www.facebook.com/sakaryabgocmenleri sayfamızda yayınladığımız yazılarıda takip ediniz.

2017 yılında gümrük işlemleri değiştiğinden dolayı artık Bulgaristan’dan araba getirme işi zorlaştı. Bu yüzden sizler bu yazıyı tamamen okumalısınız. Mutlaka ve mutlaka bir bilene sormanız gerekiyor.

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bulgaristan’da  Evlerini Bıraktılar Ama…

Bulgaristan’da Evlerini Bıraktılar Ama…

Bulgaristan’dan göç ederek 1926’dan sonra Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyüne yerleşenlerin, o dönem yanlarında...

Bulgaristan’da Otomobillerden Alınan Vergiler Değişiyor

Bulgaristan’da Otomobillerden Alınan Vergiler Değişiyor

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov,”Otomobillerden alınan çevre temizlik vergisi...

Bulgaristan’da Emekli Maaşları Artıyor

Bulgaristan’da Emekli Maaşları Artıyor

Maliye Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan 2019-2021 Dönemi Orta Vadeli Mali Plan Taslağı’na göre 1 Temmuz...

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Bulgaristan Vizesi Alacaklar Dikkat!

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan Hükümeti, Vize alma kolaylığını ortadan kaldırdı. Bundan sonra uzun...

Bulgaristan Sınır Kapıları Geçici Kapanıyor

Bulgaristan Sınır Kapıları Geçici Kapanıyor

Bulgaristan Maliye Bakanlığı Gümrükler Ajansı tarafından yapılan duyuruya göre, 8 Nisan 2018 Pazar günü saat...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Gerçekten çok yararli bir makale olmus. Bilgiler icin tesekür ederim.

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı