Sakarya Bulgaristan Göçmenleri

Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak bilinen ve yeşil doğasının yanında kültürel mirası ile de dikkat çeken ülkelerden olan Bulgaristan, gelişmekte olan dünya ülkelerinden olmaya devam ediyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanında eğitim hayatında da kapılarını dünyaya açarak oldukça kaliteli bir eğitim programı sunan Bulgaristan, ekonomik fiyatlar sunması ile de biliniyor. Başkenti Sofya olan ve resmi dili Bulgarca olan Bulgaristan diğer Avrupa ülkeleri gibi çok fazla turistin ilgisini çekmiyor olsa da plajları, kiliseleri ve diğer yapıları ile gezilip görülecek ülkelerden olmaktadır. Bulgaristan’da kalıcı olarak bulunmak ya da bu ülkenin vatandaşı sayılmak isteyenler için Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

Bulgaristan Vatandaşı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ilk olarak şu şartları taşıması gerekir:

  1. 18 yaşını aşmış olmak eğer 18’den küçükse ebeveyn onayı almış olmak
  2. Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturum iznine sahip olmak
  3. Herhangi bir suçtan dolayı hüküm yememiş olmak
  4. Çifte vatandaşlık başvurusu yapacak olan kişilerin Bulgaristan bakanlığı tarafından onaylı Bulgarca bildiğine dair belge almış olmak.

Yukarıdaki şartları genel olarak taşıyan kişiler şu yollarla Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirler:

Göç Nedeniyle Vatandaşlık

Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye ve yurt dışına pek çok kişi göç etmiştir. Ancak Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen kişilerin 1951, 1978 ve 1989 yıllarında göç etmiş olması durumunda başvuruları kabul edilmektedir.

Evlilik Yolu İle Vatandaşlık

Bulgaristan vatandaşı olan biri ile evlilik gerçekleştirilmesi durumunda Türkiye vatandaşlarına da Bulgaristan vatandaşlık hakkı verilmektedir. Ancak evlilik yolu ile yapılan başvurularda farklı şartları da sağlamak gerekmektedir. Oturum iznine sahip olup evlilik cüzdanı ile yapılacak başvurular dikkate alınmaktadır.

Aileden Gelen Vatandaşlık

Anne ya da babanın Bulgaristan vatandaşı olması durumunda çocuklarında Bulgaristan vatandaşlığı hakkından yararlanma imkanı vardır. 18 yaş altındaki çocuklar için ebeveynler ile birlikte yapılan başvurular kabul edilmektedir. 18 yaş üzeri olan kişiler ebeveynleri olmadan da başvuru yapabilirler.

Yatırımcı Olarak Vatandaşlık

Bulgaristan ile alakası olmayan ancak bu ülkede yatırım yapmak isteyen kişilerde gerekli belgelerin hazırlanması durumunda Bulgaristan vatandaşlığına geçebilmektedir. Bulgaristan’da şirket kuran kişilerin Devlet Tahvil Bonosu alarak yatırımcı belgesi alması gerekir. Yabancı uyruklu olup yatırımcı belgesi alan kişilerin en az 1 yıllık oturum iznine de sahip olması gerekmektedir.

D Tipi Oturum İzni İle Vatandaşlık

1978 göçmenleri için ailenin büyük bir kısmının ya da bir kısmının Bulgaristan’da kalması durumunda alınan D tipi vize sonrasında vatandaşlık alınabilmektedir. Bulgaristan içerisinde geçirilen süreler göz önüne alındığında vatandaşlık alma işlemleri daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Bulgaristan vatandaşlarına birden fazla ülkenin vatandaşı olma hakkı tanınmaktadır. Bu nedenle de Bulgaristan vatandaşı olan kişiler Avrupa Birliği ülkelerinden de vatandaşlık alarak çifte vatandaşlık haklarından yararlanabilmektedir.

Kategori: Haber

Benzer Konular

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır?

Balkanlarda yer alması ile bilinen Bulgaristan 2016 verilerine göre 7,128 milyon nüfusa sahip olan ülkelerden...

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Bulgaristan’da Asgari Ücret 510 Leva Oluyor

Sosyal güvenlik hizmetlerine yönelik olan ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) 2018 yılına ilişkin bütçe...

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaportlar ülkeler arası yolculuk yapılırken kişilerin kimlikleri yerine geçen ve yetkililer tarafından hazırlanan belgedir. Yurt...

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balkan yarım adası üzerinde yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen Bulgaristan aynı zamanda Avrupa...

Pasaport ve Vize Ücretleri Güncel 2018

Pasaport ve Vize Ücretleri Güncel 2018

Pasaport yurt dışında sizi temsil edecek olan kimlik kartına verilen isimdir. Vize ise gidilecek ülkenin...

Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Copyright © 2016

Yukarı