1950 ve Sonrası Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı

Bulgaristan vatandaşlığı almak için vatandaşlar birçok vize başvuru merkezlerine müracaat ediyor ve Bulgaristan vatandaşlığı almak için birçok yöntem deniyor.

Bulgaristan hükümetinin tanıdığı 1950 ve sonrası Bulgaristan’dan göç etmiş kişilere Bulgaristan vatandaşlığı hakkı son zamanlarda en çok aranılan konulardan bir tanesi. Peki nasıl Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz?

Anne ve Babanız 1950 ve sonrası göç etti ise sizinde Bulgaristan vatandaşı olma hakkınız bulunuyor. Bunun için gerekli evrakları Bulgaristan’a gidip toplamak zorundasınız. Ne istiyorlar?

İlk olarak Bulgaristan vatandaşlığı tespiti yapılmaktadır.

Anne veya Babanız vatandaşlık testine tabi tutulur. Bu şu demek oluyor; anne veya babanız eğer Bulgaristan’da doğdu ise sizinde vatandaş olma ihtimaliniz çok yüksek. Sadece belirli prosedürleri halletmeniz gerekiyor.

1950 ve sonrası göç edenler nasıl vatandaş olabiliyor?

Birinci derece yani anne ve babanızın Bulgaristan doğumlu olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunu nasıl kanıtlarım derseniz, anne ve babanızın doğum kağıtlarına ihtiyacınız var. Arşivler genelde muhtarlıklarda bulunuyor ve muhtarlıklardan bu belgeleri temin edebilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın, Bulgaristan’dan almanız gerekiyor 🙂

Vatandaşlık tespiti için gerekli evraklar 

Bulgar vatandaşı olup olmadığını sorgulatmak isteyen kişi, Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na başvuru yapmadan önce şu evrakları hazırlamalıdır;

1. Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı Tespit Bilgi Formu

2. TC Pasaport ya da Kimlik  Fotokopisi 

3. 2 adet fotoğraf

4. İsim Denklik Belgesi ( Apostilli olacak) 

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Apostilli) -Başvuru sahibini, eşini ve çocuklarını gösteren, -başvuru sahibinin babası, annesi, kardeşlerini gösteren (Apostilli)

6. Noter onaylı Evlilik Belgesi(Apostilli)

7. Noter onaylı Vekâletname

8. Varsa Bulgaristan’da yaşadığı döneme ait tüm belgeler 

9. Sabıka Kaydı (Apostilli)

10. Doğum Kayıt Örneği (Apostilli)

NOT: Türkiye’den alınan belgelerin Bulgaristan’da geçerli olması için apostil yapılması yani TC Valilik veya Kaymakamlık onaylı olması gerekiyor. 

Adalet Bakanlığı bu belgeler doğrultusunda yaptığı araştırma sonucu kişiyle ilgili “Bulgaristan vatandaşı değildir”, “Bulgaristan vatandaşlığından çıkarılmıştır”, “Bulgaristan vatandaşıdır”, “Şu emir ile Bulgaristan vatandaşı olmuştur” şeklinde cevap verir. 

Eğer cevap “Bulgar Vatandaşıdır” şeklinde çıkarsa kişi kısa süreli prosedür işlemlerini başlatarak Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir. Başvuru için;

 • Bulgaristan’da bağlı olunan İlçe Nüfus Müdürlüğünde, nüfus kayıt ile adres kayıt işlemleri yapılır,
 • İlçe pasaport şubesinden Bulgar pasaportu ve liçna karta başvurusu yapılır, harçları ödenir,
 • Fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı işlemleri yapılır,
 • Pasaport ve liçna kartınızı belirtilen tarihte teslim alırsınız. (1 günde, 3 iş günü ve 4 hafta)

1949- 1951 tarihleri arasında göç edenlerin ebeveynleri vefat etmiş olsa bile Adalet Bakanlığı’ndan yapılan sorgulamada “Bulgaristan vatandaşıdır” cevabı alınırsa gerekli evrakları hazırlaması durumunda anne ve babası üzerinden vatandaşlık hakkı alabilirler. 

Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Muhacir Kağıdı 

Bulgaristan vatandaşlığı almak için hazırlanması gereken evraklardan diğer ikisi de “Muhacir Kağıdı” ve “Tabiiyet” Beyannamesi. Çünkü özellikle 1968 -1978 tarihleri arasında Türkiye’ye göç eden Bulgaristan göçmenlerinin nüfus bilgilerinde pek çok eksiklik olabiliyor. Muhacir Kâğıdı ve gerekirse Tabiiyet Beyannamesi’nin Bulgaristan’da kullanılabilmesi için bu belgelerin Bulgaristan’da, yeminli tercüman tarafından tercüme edilerek yetkili resmi makamlar tarafından onaylanması gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Almayla İlgili Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan doğumlu olan 80 yaşındaki babam 1948’de Türkiye’ye göç etti. Babam üzerinden vatandaşlık alabilir miyim? 

Babanızın Bulgaristan doğumlu olmasından yararlanabilir, siz de Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz. Öncelikle babanızın Bulgaristan vatandaşlık sorgulamasını yapması gerekiyor. Eğer Bulgar vatandaşı çıkarsa babanız 1 ayda vatandaş olabilir. Ondan sonra sizde babanızın üzerinden başvuruda bulunarak 3 ay veya 2-2,5 yıl içerisinde vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. 

Babam vefat etmiş olsa bile yine vatandaş olabilir miyim?

Yukarıdaki cevap sizin içinde geçerli. Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na babanızla ilgili “Bulgar vatandaşıdır” cevabı geldiği takdirde babanız vefat etmiş olsa bile Bulgaristan vatandaşı olma hakkı kazanırsınız. Sizde babanızın üzerinden başvuruda bulunarak 3 ay veya 2-2,5 yıl içerisinde vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.

Kaynak: Bulgaristanvize.com

Written by 

2 thoughts on “1950 ve Sonrası Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı

 1. Yılmaz aksoy dedi ki:

  1 ayda nasıl vatandaş olunuyor insanlara yanlış bilgi vermeyin

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar,

   1 ayda vatandaşlık işlemleri başlatılıyor. Konuyu iyice okumanızı öneririm.

   Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir