Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Arkadaşlar hepinize merhabalar. Uzun zamandır tartışılan bir başka konuyu sizlere tekrar bilgilendirmek istiyoruz. Son günlerde ortalarda dolaşan Bulgaristan vatandaşlığı ve Türkiye vatandaşlığı ile ilgili haberleri görüyorsunuzdur. Birinci derece akraba olanlar bu kanundan yararlanacak diye bir çok bilgi kirliliği var ortada. Ancak görünen aslında öyle değil.

Bulgaristan vatandaşlığını nasıl alırım?

Bulgar olanlar ve Türk olanları kapsayacak 2 şekilde alabiliyorsunuz. Bulgaristan vatandaşı olmak için Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna yapacağınız başvurular için ilgili Bulgaristan Konsolosluklarından randevu almanız gerekiyor. Dilerseniz bu işlemleri yapmakta zorlanırsanız sizlere Facebook.com/sakaryabgocmenleri ve iletişim adreslerinden de yardımcı olabiliriz.

Bulgaristan Vatandaşları, Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluklarından ailelerine Bulgaristan Vatandaşlığı ve Bulgaristan Pasaportu çıkartma gibi işlemlerini yapabiliyor. Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye vatandaşları için ise birden fazla vatandaşlığa geçme prosedürü mevcut.

  • Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma
  • 78 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı alma
  • Evlilik yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı alma

Bulgaristan vatandaşı olmanızın birinci şartlarından birisi öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturma izni olması gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları ya da yabancılar hüküm giymemiş olmalıdır. Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.

Bulgaristan Vatandaşı Olmanın 5 Şartı

  • Reşit olmak
  • Hüküm giymemiş olmak
  • Bulgaristan’da geçimini sağlayacak bir işinin olması
  • Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanan Bulgarca bildiğine dair belgesinin bulunması
  • Bulunduğu ülke vatandaşlığından çıkmış olması veya Bulgaristan vatandaşlığını alması anında çıkacak olması gerekmektedir.

Bulgaristan’dan Çifte Vatandaş Nasıl Olunur?

Evlilik Yoluyla Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları

Evlilik yoluyla Bulgar vatandaşlığı alacak kişinin Bulgaristan D vize alması gerekmekte. Bulgaristan D vize ile Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra eşinin Bulgaristan adres kaydının olduğu mahalledeki yabancılar şubesine gidip geçici oturum dilekçesi vermesi gerekmektedir.

Bulgaristan Yabancılar Şubesine Bulgaristan geçici oturum dilekçesinin verilmesinden en çok 7 mesai günü sonra işlemlerin sonucu açıklanır. Bu sonuçtan sonra Bulgar Polisinin insiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli geçici oturum izni verilecektir.

Evlilikten dolayı Bulgaristan geçici oturum izni maksimum 5 yıl geçerlidir. Geçici oturum izni ile beş yılın devam etmesi halinde Bulgar Devleti söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verir. Ayrıca verilmiş olan Bulgaristan sabit oturum izni (postoyanno prebivavane) ise Bulgaristan vatandaşlığının alınmasını sağlar.

Bütün bu süreçte en önemli nokta evrakları doğru ibraz etmektir.

Türkiye Doğumlu 18 Yaş altı Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Şartları

Türkiye doğumlu 18 yaş altı çocukların Bulgaristan vatandaşlığı alımının gerçekleşebilmesi için söz konusu çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgaristan vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilir, ancak iki ebeveyninde yazılı izni gerekmektedir.

1978 ve öncesi göç etmiş Bulgaristan Göçmeni dostlarımız vatandaşlık alabilirler. Bununla ilgili ilgili konsolosluklar veya sitemizden destek alabilirsiniz. Biz sadece bildiğimiz kadarını söylüyoruz. Yardım etmek amacıyla bilgi veriyoruz. Dahasını yapamıyoruz maalesef ?

Diyeceğimiz o ki çifte vatandaş olmanız için mutlaka evlilik, birinci derece ve iş yeri açmanız gerekiyor. Bunlarla ilgili ilerleyen günlerde güzel bir yazı daha yazacağız. Son günlerde ortaya atılan 2017 Bulgaristan vatandaşlığı konusu ve haberi aslında Türkiye vatandaşlığı için olduğunu unutmayınız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Balkan ülkelerinden göçenler ile ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre annesi babası vatandaş olan, birinci derece yakınları vatandaş olamamış kişiler artık Türkiye vatandaşı olabilecek.

Son günlerde ortaya çıkan bu haberi yanlış anlayanlar var sanırım. Bu tamamen Türkiye vatandaşlığı ile ilgili. Bulgaristan veya diğer balkan ülkelerinini vatandaşlığı ile ilgili değil.

Not; Ayakçılara güvenerek iş yapmayın ve herkese kimlik bilgilerinizi göndermeyin.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir