İngiltere’deki Bulgaristan Vatandaşlarının Çoğu Brexit Sonrasında Özel Statü Sahibi Olamayacak

Meclis Yurt Dışındaki Bulgaristan Vatandaşları İçin Politikalar Komisyonu oturumunda verilen bilgilere göre, İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşlarının sayısı çeyrek milyona ulaştı ve vatandaşlarımızın çoğu hizmet sektöründe çalışıyor. Brexit’ten en çok etkileyecek olan sektör de budur. Bu, Bulgaristan’a nakit akışında bir düşüşe, Bulgaristan vatandaşlarına karşı ayrımcılığa ve Brexit hakkında yetersiz bilgilenmelerine yol açacak. 

İngiltere’de yaşayan tüm Avrupa Birliği vatandaşları özel bir statü için başvurmalı ve haklarını garanti etmelidirler.

İngiltere’de en fazla Bulgaristan vatandaşının ikamet ettiği bölgeler Doğu Londra, Brent, Barking, Dangam, Enfield’tır.

London kentinde öğrencilerin yüzde 50’den fazlasının Bulgaristan ve Doğu Avrupa ülkelerinden olduğu toplam 15 okul bulunuyor. Bu okulların öğrencileri Bulgarca, Tarih, Coğrafya ve başka dersler okuyabiliyorlar. 

Birleşik Krallık’ta bulunan Roman asıllı Bulgaristan vatandaşları, özellikle çok zor entegre olmaları, yüksek oranda suç işlemeleri, evsiz barksız olanların yüksek sayıda olması, ayrımcılığa, ırkçılığa maruz kalmaları ve yerel belediyeler için bir sorun oluşturmaları nedeniyle ada devleti için bir zorluk teşkil etmektedir.

Brent Belediyesi’nde görevli olan ve Lonra’da hayırseverlik örgütü kuran Nishan Jingoziang,”Brexit sonrasında Birleşik Krallık’taki Bulgaristan vatandaşlarının büyük bir bölümü özel statü sahibi olamayacak” dedi. 

Jingoziang,”Onların büyük bir kısmı bunun için başvurmaları gerektiğini bilmiyor, başka büyük bir grup başvuru için gerekli belgeleri veremeyecek. Çünkü orada ikamet ettiklerini kanıtlamayacaklar. Brexit referandumundan sonra Doğu Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına yönelik nefrete dayalı suçlar yüzde 200 oranında artmıştır, Londra şehrinde ise Bulgar kökenli çok sayıda seks kölesi olarak çalıştırılan kızlar var” diye sözlerine ekledi. 

Jingoziang, ”Onlar, bir şekilde Bulgaristan’da sosyal paylaşım siteleri üzerinden kurulan tuzaklara düşüyorlar. İngilizce bilmiyorlar, yardım için kime başvuracağını bilmiyorlar. Onlar klasik insan ticareti kurbanıdır” diye ifade etti. 

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir