Pasaport Başvuru Sürecinde İzlenecek Yollar

Pasaportlar ülkeler arası yolculuk yapılırken kişilerin kimlikleri yerine geçen ve yetkililer tarafından hazırlanan belgedir. Yurt içinde kullanılan kimliklerin yurt dışında geçersiz olmasından dolayı kişilerin mutlaka kendilerine ait bir kimlik sunmaları gerekir. Pasaport ise genel bir kimlik olduğundan dolayı ülke dışı seyahatlerde zorunlu bir hal almaktadır. Yurt dışına gidecek kişilerin mutlaka pasaport almaları ya da pasaport başvurusunda bulunmaları gerekir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaportlar farklı renklerde ve farklı özelliklerde olduğundan dolayı hangi amaçla ve hangi pasaportla gideceğinize karar vermeniz gerekir. Eğer umumi pasaport yani bordo pasaport almak isterseniz şu aşamaları takip etmeniz gerekecektir:

  1. Pasaport Başvurusu Yapın!

Öncelikle Emniyet müdürlüklerine giderek pasaport başvurusunda bulunmak istediğinize dair bilgi vermeniz gerekiyor. Bilgilendirmenin ardından emniyet yetkilileri tarafından sizlere hangi evrakları hazırlamanız gerektiğine dair bilgi veren bir kağıt vereceklerdir. Alacağınız bu kağıdın üzerinde gerekli olan bütün evrakların listesini bulabilirsiniz.

  1. Evraklarınızı Hazırlamaya Başlayın!

Pasaportunuzu oluşturmak amacıyla yapacağınız başvuru sırasında sizden pasaport süresini belirlemeniz istenecektir. En az 6 ay ve en fazla 10 yıllık bir pasaport çıkartabileceğiniz için bu süre aralığından birini seçerek ödeme yapmalısınız. Pasaport harcı ve pasaport defter ödemesini nereye yapacağınız konusunda emniyetten bilgi alabilirsiniz.

  1. Randevu Alın!

Pasaportunuzla ilgili olarak bütün belgeleri toplamışsanız pasaportunuzu hazırlamak amacıyla emniyet müdürlüklerinden ya da epasaport.gov.tr adresinden randevu alabilirsiniz.

  1. Pasaportunuzu Teslim Alın!

Pasaport başvurularının ardından yani randevu sonrasındaki 5 ya da 7 iş günü içerisinde pasaportunuzu verdiğiniz adrese kargo ya da kurye ile göndereceklerdir.

Pasaport Başvurusunda Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

  • C. vatandaşı olduğunuza dair nüfus cüzdanınız
  • Biometrik fotoğraf
  • Pasaport harcı ve pasaport defter parası ödediğinize dair dekontlar
  • Daha önceden pasaport kullanmışsanız eski pasaportlarınız
  • Engelli ya da 18 yaşından küçük kişiler için muvafakatname

18 yaşından küçük olan kişiler için maksimum 5 yıllık pasaport verilebilmektedir. Pasaport harcı ve defter ücreti ise her sene yenilenerek duyurulmaktadır. Hizmet amaçlı seyahat edeceklere gri, hususi seyahatler için yeşil, diplomatik seyahatler içinse siyah pasaport almak gerekecektir. Her pasaport için istenen belgeler ve ücretler farklı farklıdır.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir