Türk Ehliyeti ile Bulgaristan’da Araç Kullanabilir Miyim?

Bugünkü tarih itibariyle Türkiye’de eski ve yeni olmak üzere iki tip sürücü belgesi mevcuttur. 2013’ten sonra yeni sürücü belgeleri çıktı, ancak halihazırda 2013’ten önce verilmiş eski tip sürücü belgeleri de kullanılmakta. Bunun yanı sıra 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sürücü belgelerinde çipli döneme geçilmeye başlandı. Eski tip sürücü belgelerin 2020 yılına kadar yenilenmesi gereklidir. 2020’den sonra ancak 8 Kasım 1968 tarihli Karayolu Trafiği Konvansyonu (Viyana Konvansyonu) doğrultusunda yapılan yeni tip sürücü belgeleri geçerli olacaktır.

Sürücü Belgeniz Eski Tip ise Ne Yapmalısınız?   

Bulgaristan Cumhuriyeti sınırları dahilinde eski tip sürücü belgesi ile araç kullanmak isterseniz ehliyetinizin geçerli olması için sürücü belgenizin Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanlığında kayıtlı bir yeminli tercüman tarafından yapılmış ve yine Dışişleri Bakanlığınca onaylanmış tercümesini sürücü belgesi ile birlikte yanınızda bulundurmanız gereklidir. Ehliyetinizin Bulgaristan’da bu şekilde tercüme ve tasdik edilmesi için sürücü belgenizin Türkiye’de noter onaylı suretini alıp Kaymakamlık makamında apostil ile onaylattırmanız gereklidir. 

Özetle; Türkiye’de noter ve apostil onayını yaptırdığınız sürücü belgenizin sureti Bulgaristan’da yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilip Sofya’da Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk İlişkileri Departmanı tarafından onaylanır.

Eski tip sürücü belgeniz dışında beynelmilel ehliyetiniz varsa, eski tip ehliyetinizin tercüme edilmesine gerek yoktur. Trafik polisi tarafından yapılan kontrollerde eski tip sürücü belgenizi, beynelmilel ehliyetinizle birlikte göstereceksiniz.

Sürücü Belgeniz Yeni Tip ise Ne Yapmalısınız?   

Yeni tip ehliyetler Bulgaristan’da geçerli olup Bulgarcaya tercüme edilmelerine gerek yoktur.

Süreler

Bulgaristan makamlarınca verilmiş oturum izniniz varsa, izniniz hangi tür olursa olsun, sürücü belgenizin geçerliliği  oturum izninizin verildiği tarihten itibaren bir yıl olacaktır.

Süresiz ve uzun vadeli orurumunuz varsa sürücü belgeniz oturum izninizin verildiği tarihten itibaren bir yıl geçerli olacak olup sonra Bulgaristan’ın sürücü blegesi ile değiştirilmesi zorunludur.   

Bunun için başvurabileceğiniz iki farklı yöntem var;

  1. Bulgaristan’da sürücü kursunun tamamlanması;
  2. Türk sürücü belgenizin Bulgar sürücü belgesi ile değiştirilmesi. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmeniz için sürücü belgenizin yeni tip olması şarttır.    

Bu Yöntemlere Başvurmak İçin Şartlar:

  1. Sürücü belgenizin Bulgar sürücü belgesi ile değiştirilmesi için yaptığınız müracaat tarihinden itibaren bir yıllık süre içinde Bulgaristan’da 185 gün ikamet etmeniz gereklidir;
  2. En az ortaokul mezunu olduğunuzu gösteren belgeyi ibraz etmeniz gereklidir (Türkiye’de mezun olduğunuz okuldan aldığınız ve apostil ettirdiğiniz diploma ve transkript ile Bulgaristan’da ilgili bölge eğitim müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Bunun üzerine yapılan inceleme ve değerlendirme sonrası eğitim müdürlüğünden almış olduğunuz belgeyi sürücü belgesi işlemlerinde kullanacaksınız). 

Çifte Vatandaşların Dikkatine

Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra sürücü belgeniz hangi tipten olursa olsun ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren 3 ay geçerlidir. Üç aylık süre dolduktan sonra ülkeden çıkış yapmamışsanız aracınızı ehliyetsiz kullandığınız kabul edilecek. 

Ceza ve İdari Tedbirler

Herhangi sebepten dolayı sürücü belgenizin geçerli olmadığı trafik memurlarınca tespit edildiği halde size kesilecek ceza 100 ila 300 leva arası olacak. 

Tekrarlanan ihlalde kesilen ceza 300 ila 1.500 leva arasındadır.

Bu durumda, aracın hangi ülkede kayıt edildiğine bakılmaksızın plaka numaraları sökülüp polis memurlarına aracın ruhsatı ile birlikte teslim edilir. Aracın kaydı da 6 ay – 1 yıl arası geçisi süreliğine dondurulur.  

Plaka numaralarının söküldüğü andan itibaren 12 saat içinde aracın ehliyet sahibi bir sürücü tarafından kullanılarak en yakın yerleşim yerine kadar götürülmesini sağlamak zorundasınız. Araçla yurtdışına çıkmak için trafik polisi tarafından düzenlenen ceza belgesini göstermeniz yeterlidir.  

Yabancı Uyrukluların Dikkatine  

1 – Araç sahibinin Bulgaristan’da ikamet adresi olmaması durumunda aracın ruhsatı ve plaka numaralı Sofya’da bulunan Ulusal Polis Genel Müdürlüğüne gönderlir. Oradan da araç sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye gönderilir.

2 – Araç sahibinin Bulgaristan’da ikamet adresi olması durumunda aracın ruhsatı 6-12 ay sonra ikamet ettiği adrese gönderilirken plaka numaraları imha edilir. Ülkesine dönüş yaparken trafik polisi tarafından düzenlenen ceza belgesini göstermek zorunda olur.

Kaynak: BULTİŞAD – Bizimgazete.bg

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir