Yurt Dışına Araba ile Çıkmak

Yaz geldi ve yine yollara atılıyoruz. Her sene bu aylarda tatilciler akın akın, yurt dışına çıkıyor ve tatilini geçirmek için yurt dışı tercih ediliyor. Bu yazımızda sizlere yurt dışına araba ile çıkmanın püf noktalarını ve araba ile yurt dışına çıkarken gerekli evrakları yazacağız.

İlk olarak araba ile yurt dışına çıkmak isterseniz, aracın size ait olması gerektiğini hatırlatmalıyız. Peki araç benim üzerime değilse yurt dışına çıkış yapabilir miyim? Tabi ki de yapabilirsiniz. Bunun için noterden gidip araç sahibinin size vekalet vermesi gerekiyor.

Aracınız ile  yurt dışına çıkmanın diğer olayı ise Ulusalarası ehliyet ve Uluslararası sigortanız  olması. Eğer bunlar yoksa aracınız ile yurt dışına çıkmanız mümkün değil. Şayet 2016 Yeni Dönem Ehliyetiniz var ise Turing ofislerden Beynelmilel Ehliyet almadan yeni ehliyetiniz ile geçebilirsiniz.

Uluslararası Sigorta Nedir?

Uluslararası sigorta aracınızın yurt dışında herhangi bir kazada veya herhangi bir olayda koruma altına alması amacıyla yapılan bir sigorta ve güvencedir.

Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Nasıl Yapılır?

Uluslararası sigorta yani yeşil sigorta yapan aracı kurumlar mevcut. Yeşil sigortayı bizlerde yapmaktayız bunun için iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı sigorta şirketlerinden ya da sınır kapılarından yeşil sigorta yaptırabilirsiniz. Özellikle Bulgaristan yeşil sigorta konusunda yaptırmak isteyenler iletişim bölümünden bizlere ulaşarak kolaylık sağlayabiliriz.

Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Fiyatları Ne Kadar?

  • 1 Aylık Sigorta Bedeli 65 €
  • 3 Aylık Sigorta Bedeli 85 €
  • 1 Yıllık Sigorta Bedeli 325 €

Uluslararası Ehliyet

Uluslararası ehliyeti Yunan gümrük kapısı istiyor. Ancak Bulgaristan gümrük kapısında uluslararası ehliyet istememektedir. Bu ehliyeti almak için sınava girmenize gerek yok gümrük kapılarındaki ofislerden 380 TL karşılığında alabiliyorsunuz ve bir anda uluslararası ehliyetiniz oluyor.

Bulgaristana giriş yapıyorsanız Uluslararası ehliyet çıkarmanız gerek yok ama mutlaka Yeşil Sigorta yaptırmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak yurt dışına araba ile gitmek isteyenler şunlara dikkat etmelidir.

  1. Araç sizin değil ise vekalet almalısınız (Noter onaylı 70 TL)
  2. Yeşil sigorta olmazsa olmaz mutlaka yaptırmalısınız. Yoksa zaten çıkamıyorsunuz. Ben Bulgaristan için yeşil sigorta yaptırdım bugün ve gayette ucuza yaptım ?
  3. Bulgaristan’a gidiyorsanız beynelmilel ehliyete gerek yok ancak Yunan sınırından geçecekseniz mutlaka uluslararası ehliyeti çevirmelisiniz.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir